Zaskarżając interpretację indywidualną, trzeba pamiętać także o wymogach formalnych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 3 czerwca 2022
strzał w dziesiątkę - tarcza ze strzałką

W sprawach podatkowych – w tym także w zakresie VAT – obowiązuje zasada dwuinstancyjności. Od decyzji służy odwołanie, a od postanowienia – zażalenie. Inaczej jest przy interpretacjach – tu brak jest „kontroli instancyjnej”, ale za to szybciej można wnieść skargę do WSA. Trzeba jednak pamiętać o wymogach formalnych.

Skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub ponaglenie, przewidziany w ustawie.

Zasadniczo skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie (np. decyzja dyrektora IAS, interpretacja).

Skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania można wnieść w każdym czasie po wniesieniu ponaglenia do właściwego organu.

Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.

Organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania. W przypadku skargi na decyzję, uwzględniając skargę w całości, organ uchyla zaskarżoną decyzję i wydaje nową decyzję.

Wymogi formalne skargi

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać:

1) wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności;

2) oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy;

3) określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej – może być oparta wyłącznie na:

  • zarzucie naruszenia przepisów postępowania,
  • dopuszczeniu się błędu wykładni lub
  • niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Wymogi formalne przy zaskarżaniu interpretacji

Trzeba pamiętać, że sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Każde pismo strony powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

2) oznaczenie rodzaju pisma;

3) osnowę wniosku lub oświadczenia;

4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

5) wymienienie załączników.

Pismo strony powinno ponadto zawierać w przypadku:

1) gdy jest pierwszym pismem w sprawie:

a) oznaczenie miejsca zamieszkania, a w razie jego braku - adresu do doręczeń, lub siedziby i adresów stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,

b) numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku, lub

c) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku - numer identyfikacyjny REGON albo numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji, albo numer identyfikacji podatkowej strony wnoszącej pismo, niebędącej osobą fizyczną, która nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest ona obowiązana do jego posiadania,

d) oznaczenie przedmiotu sprawy,

2) dalszych pism procesowych - sygnaturę akt.

Uchybienie formalne oznacza porażkę

Niestety nawet z pozoru błaha przyczyna może być przyczyną odrzucenia skargi. Przekonał się o tym podatnik, który wniósł skargę na czynność Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedmiocie wykreślenia z rejestru podatników VAT.

Podatnik został wezwany do usunięcia braków skargi w terminie 7 dni przez wskazanie numeru PESEL oraz przez uiszczenie wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 zł. W wyznaczonym przez sąd terminie skarżący uiścił wpis, nie podał natomiast numeru PESEL.

Sąd przypomniał, że pierwsze pismo w sprawie powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo będącej osobą fizyczną, jeżeli jest obowiązana do jego posiadania albo posiada go, nie mając takiego obowiązku.

Pominięcie numeru PESEL w skardze

Pominięcie numeru PESEL w skardze stanowi jej brak formalny, który podlega uzupełnieniu w terminie siedmiu dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Ustawodawca nie przewidział jakichkolwiek odstępstw od tej reguły, nie wprowadził też żadnych uregulowań pozwalających na zastosowanie innego środka niż odrzucenie skargi.

W rozpoznawanej sprawie przed WSA skarżący (podatnik) został wezwany do uzupełnia braku skargi przez podanie numeru PESEL. W 7-dniowym terminie od doręczenia wezwania, wbrew prawidłowemu i precyzyjnie sformułowanemu objaśnieniu, skarżący nie podał numeru PESEL.

Zobacz także nasze wzory dokumentów:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Postanowienie WSA w Łodzi z 5 kwietnia 2022 r. sygn. akt I SA/Łd 79/22.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
skarga na interpretację

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej