Już obowiązują nowe wzory wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług

Dodano: 16 sierpnia 2023
fc22a9701173e275e0d3521e74edd64e29ea4e8c-xlarge

Od dziś obowiązuje rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług. Stare wzory będzie można stosować tylko do końca roku.

Wprowadzana zmiana ma na celu umożliwienie dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług przez podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą, które nie mają nadanego numeru identyfikacji podatkowej (NIP) i składają wniosek CEIDG-1 wraz z załącznikiem w postaci formularza VAT-R za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub przy użyciu aplikacji mObywatelpoprzez CEIDG.

Dotychczas rejestrując firmę za pośrednictwem CEIDG zgłoszenie rejestracyjne VAT-R mogły złożyć w formie załącznika do wniosku CEIDG-1 osoby, które miały już nadany NIP. Podmiot składając wniosek CEIDG-1 mógł złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R dopiero po otrzymaniu NIP, co oznaczało, że po otrzymaniu NIP musiał wykonać dodatkową czynność i złożyć kolejny wniosek CEIDG-1 i załączyć VAT-R.

Celem wprowadzanej regulacji jest ułatwienie i przyśpieszenie założenia działalności gospodarczej i dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług bez konieczności wcześniejszego uzyskania przez podatnika NIP. Po zmianach podmioty rozpoczynające działalność i dokonujące rejestracji za pośrednictwem CEIDG oraz osoby, które mają zainstalowaną aplikację mObywatel, będą mogły złożyć wniosek CEIDG-1 wraz z załącznikiem VAT-R, na podstawie którego NIP zostanie im nadany przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Złożenie wniosku CEIDG-1 wraz z VAT-R za pośrednictwem CEIDG lub przy użyciu aplikacji mObywatel poprzez CEIDG zakończy proces rejestracji działalności.

W tym celu konieczne było wprowadzenie zmian do rozporządzenia ministra finansów z 9 marca 2020 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług poprzez dodanie w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, w rubryce nr 1 ,,Identyfikator podatkowy NIP podatnika’’ odnośnika informującego, że pola nie wypełnia się w przypadku gdy formularz jest składany przez podmiot dokonujący rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług, któremu nie został nadany numer identyfikacji podatkowej (NIP), wyłącznie w postaci elektronicznej jako załącznik do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Ponieważ jest to formularz rejestracyjny, w którym zmieniane są podstawy prawne umożliwiające złożenie tego formularza bez NIP, jest to nowy wariant tego druku, czyli VAT-R(17).

Formularz zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R(17) (bez NIP) przeznaczony jest tylko i wyłącznie do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług w postaci elektronicznej jako załącznik do wniosku CEIDG-1. Nie jest on dostępny w postaci PDF (,,papierowej’’).

Pozostawiona została możliwość złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług na dotychczasowych zasadach, czyli w postaci PDF (,,papierowej’’) bezpośrednio do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, listownie lub w postaci elektronicznej z uwagi na to, że nie wszyscy przedsiębiorcy podlegają rejestracji w CEIDG (przykładowo osoby prowadzące tzw. działalność nierejestrową, podmioty podlegające rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym).

Zgłoszenie VAT-R(17) można tak jak dotychczas przesłać w postaci elektronicznej korzystając z formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl, w zakładce Formularze elektroniczne VAT lub tradycyjnie w postaci PDF (,,papierowej’’) do naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku podmiotów, które nie dokonują rejestracji działalności za pośrednictwem CEIDG, będzie możliwość pobrania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R(17) w formie ,,papierowej’’ wraz z odpowiednim zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP w urzędzie skarbowym. Przykładowo przedstawiciel grupy VAT może pobrać i złożyć druk VAT-R(17) w formie ,,papierowej” wraz z formularzem NIP-2 w urzędzie skarbowym.

Druk VAT-R(17) dostępny w formie elektronicznej i ,,papierowej’’ (PDF) zawiera tak jak dotychczas pole z NIP. Natomiast forma elektroniczna tego druku, która jest dostępna jako załącznik do wniosku CEIDG-1, również zawiera pole z NIP, które nie jest teraz obowiązkowe. Wyróżnikiem jest tu dodany odnośnik 1 zawierający informację w tym zakresie.

W przypadku posiadania NIP rejestracja za pośrednictwem CEIDG jest możliwa na dotychczasowych zasadach, tj. z załącznikiem VAT-R(17) i uwidocznionym na nim NIP. Natomiast w przypadku zgłoszeń aktualizacyjnych, do których jest dołączany VAT-R(17),  podatnik musi wypełnić rubrykę 1 podając NIP, który kiedyś został mu już nadany. W nowym rozporządzeniu umieszczono przepis umożliwiający stosowanie nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 r. wzoru zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług w dotychczasowym brzmieniu.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej