Umowa wynajmu samochodu z kierowcą a odliczenie VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 3 stycznia 2024
samochód z szoferem

Czy podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT przy zakupie samochodów osobowych, przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie tych pojazdów wraz z kierowcą?  

Podatnik we wniosku o interpretację wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów osobowych z kierowcą do innego przedsiębiorstwa prowadzącego usługi TAXI. Podstawowym zobowiązaniem wynikającym z umowy wynajmu samochodu z kierowcą jest oddanie do dyspozycji najemcy, na warunkach określonych w umowie, samochodu określonej marki, oraz zapewnienie obsługi tego pojazdu przez kierowcę. Samochody wynajęte nie są przez tegoż wynajmującego użytkowane, a w okresie najmu stacjonarnie parkowane są u najemcy. Umowa najmu przewiduje, że poza opłatą za wynajem, wynajmujący rozlicza u siebie paliwo tankowane do tych samochodów, jak i pozostałe koszty eksploatacji (naprawy, ubezpieczenia itp.)

Usługa świadczona na podstawie ww. umowy jest usługą klasyfikowaną wg PKWiU jako "wynajem samochodów osobowych z kierowcą" (grupowanie 49.32.12.). Umowa określa, że najemca zobowiązany jest do korzystania z pojazdów wyłącznie w celach firmowych.

Zapewnienie kierowcy jest wliczone w cenę najmu i nie stanowi odrębnej usługi. Kierowcy są zatrudnieni przez wynajmującego na podstawie umowy o pracę.

Celem nabycia samochodów osobowych będących przedmiotem zapytania będzie wyłącznie ich wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu, wykluczone jest zaś wykorzystywanie pojazdów do innych celów. Sposób i zakres wykorzystywania samochodów jest opisany w regulaminie. Umowy najmu są na czas nieokreślony, stąd nie ma przerwy między umowami najmu.

Dyrektor KIS przypomniał, że warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży, sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika bądź do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Organ uznał, że wynajmującemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie tych pojazdów wraz z kierowcą na podstawie umowy oraz do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 22 listopada 2023 r. 0114-KDIP4-2.4012.545.2023.1.MŻA

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej