Czy przy sprzedaży konia można zastosować procedurę VAT marża

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 3 marca 2022
sprzedaży konia

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS rozstrzygał wątpliwość, czy w razie kupna konia od osoby z USA (na podstawie umowy cywilnoprawnej) i sprzedaży do osoby ze Szwajcarii, w sytuacji kiedy koń nie opuści terenu UE, można zastosować procedurę VAT marża.

Zakup konia - procedura VAT marża

W Analizowanej sprawie zarówno obywatel Stanów Zjednoczonych, jak i obywatel Szwajcarii, są osobami fizycznymi, które nie są podatnikami polskiego podatku VAT, ani podatnikami od wartości dodanej.

Organ podatkowy wyjaśnił, że z przepisów o ochronie zwierząt wynika, że zwierzę nie jest rzeczą, lecz w sprawach nieuregulowanych w ustawie o ochronie zwierząt - do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Oznacza to, że na gruncie podatkowym zwierzęta traktowane są jako rzeczy.

Dodatkowo z wyroku TSUE w sprawie o sygn. akt C-320/02 wynikało, że przepisy dyrektyw dotyczące opodatkowania towarów używanych należy interpretować w ten sposób, aby obejmowały one również dostawę żywych zwierząt.

Stąd sprzedając konia jako ruchome dobro materialne spełniające definicję towarów używanych (o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT) w sytuacji, gdy został on nabyty od podmiotu określonego w art. 120 ust. 10 ww. ustawy, jako podstawę opodatkowania tym podatkiem przy takiej dostawie można zastosować marżę. Stanowi ona różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 20 stycznia 2022 r., 0112-KDIL1-3.4012.10.2022.1.NK.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej